RESPEKT je nezávislý týdeník, komentující aktuální dění v domácí i zahraniční politice a ekonomice. Ohlíží se za historií, rozebírá současná společenská témata, přináší přehled z kultury a upozorňuje na trendy a novinky z oblasti vědy a výzkumu.

RESPEKT is an independent political weekly publication in the Czech Republic. Founded in November 1989 by a group of former anti-communist underground journalists, it offers analysis, investigative report and opinion on domestic and international news, politics, business, finance, culture, science and technology.

RESPEKT reporters, editors and photo-reporters have been awarded a number of prestigious prizes in the country as well as abroad (World Press Review, European Year Journalist Award, Karel Havlíček Borovský Award etc).

The Kindle Edition of RESPEKT is Czech-language weekly magazine and contains all articles found in the print edition, but not all images. Issues are automatically delivered wirelessly to your Kindle, every Sunday evening, Prague local time.

Kindle Magazines are fully downloaded onto your Kindle so you can read them even when you’re not wirelessly connected.